HLAVNÍ STRANA
SERVIS POČÍTAČŮ
KONTAKT
OPRAVY POČÍTAČŮ
STROJE NA KOBERCE
Klientská část
Máte problémy s počítačem, či notebookem? Opravíme vám ho. Klikněte zde.

PŮJČUJEME STROJE NA MOKRÉ ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ

Potřebujete vyčistit koberec? U nás si můžete půjčit stroj na čištění koberců.   
      Půjčuji profesionální stroje na mokré čištění koberců od německého výrobce FRANK. S pomocí tohoto stroje vyčistíte nejenom koberec, ale také sedačku a dokonce i interiér vašeho vozu.
      Půjčovné stojí 400 Kč na jeden pracovní den a nebo 500 Kč na celý víkend. K čištění budete potřebovat také čistící prostředek. Jedna dávka stojí 30 Kč a vystačí zhruba na 20 m2 koberce, spotřeba závisí na míře znečištění. Když je povrch hodně znečištěný, musí se jedno místo přejet víckrát a tudíž je větší spotřeba čistícího prostředku. U čištění sedacích souprav nelze přesně říci jaká je spotřeba, obvykle ale vystačí na jednu malou sedačku. Cenu za půjčení stroje a čistící prostředek zaplatíte až po vrácení stroje. Před zapůjčením vám vše vysvětlím, takže čištění jistě zvládnete.

Stroj na čištění koberců si můžete půjčit na adrese náměstí Republiky 141/18, Soběslav. Více informací naleznete v sekci Kontakty zde. Také si můžete zarezervovat stroj na čísle 608 057 574.

Půjčit si stroj na čištění koberců se vám vyplatí i když bydlíte ve Veselí nad Lužnicí, Kardašově Řečici, Plané nad Lužnicí, Táboře, Želči, Tučapech, Řípci, Dráchově, Dírné, Deštné, Zlukově, Pleších, Vlastiboři, Mezné, Hlavatcích, Doňově, Drahově, Žíšově, Borkovicích, Mažicích, a Pluhovém Žďáru.

Pokud se chcete dozvědět něco více o čištění koberců mokrou cestou, čtěte dále..., nebo si tento návod stáhněte ve formátu PDF zde a vytiskněte si jej.

Nechcete stroj půjčit, chcete aby vám to někdo vyčistil? Není problém! Rád k vám přijedu a koberec, sedačku, či auto vám vyčistím. Zavolejte mi a domluvíme všechno potřebné. Telefon 608 057 574.

    PÁR RAD K ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ

Schématický nákres průběhu mokrého čistění koberů.
      Koberec, stejně jako každá textilie se také někdy zašpiní. U běžného oblečení si většina lidí dokáže poradit. Šup s tím do pračky. Ale jak to udělat s špinavým kobercem? Do pračky se nevejde, a neustálé muchlání a přehýbání by mu také neprospělo.
      Je to zvláštní, ale způsob jak vyčistit koberec je v určitém ohledu velice podobný praní prádla. Jen způsob provedení musí být poněkud jiný. Jde o to dostat do koberce vodu s čistícím přípravkem a špinavou vodu odsát pryč. A to je potřeba opakovat tak dlouho, dokud není koberec čistý.
      Je jasné, že i zde existují určitá omezení. Pokud je něco opravdu zničené, obarvené, spálené... tak to doopravdy nikdy už jako nové nebude. Hospodyně samy dobře vědí, že určité věci prostě vyprat nejdou. Ale to se stává pouze velmi zřídka. Podobně je to i u koberců. V každém případě vám čistící stroj nemůže udělat z koberce nový koberec, ale může vám zajistit, aby byl čistý. A pokud byl pouze špinavý, pak možná bude jako nový.

Nyní se pokusím jednoduše popsat v několika krocích jak probíhá čištění koberců:

1. krok Jak dostat do koberce vodu:
Stroje, které používáme mají dva zásobníky na vodu.
      První zásobník obsahuje čistou vodu se speciálním přípravkem, který má velmi silnou čistící schopnost. Také je zvláštní v tom, že je nepěnivý. (za použití této technologie by s použitím klasického čistícího přípravku váš koberec vypadal jako při koupání ve vaně s pěnou do koupele. Prostě všude by byly bublinky). Navíc by se tím zničil samotný stroj na koberce, protože by nasál pěnu ze zásobníku na čistící přípravek a motor by se spálil.
      Druhý zásobník je na použitou, špinavou vodu. Ale o tom se zmíním za chvíli. Kompresor nasaje čistou vodu s čistícím přípravkem a vstříkne ji tryskou do koberce. Nezpůsobí na koberci žádnou záplavu, ale dopraví na povrch přesně takové množství vody, kolik je zapotřebí. Tolik, aby se koberec nepromáčel skrz na skrz.
      Nyní může následovat další krok čištění, nebo také pokud chceme dosáhnout většího čistícího účinku, pak je možné koberec lehce "podrbat" nějakým jemným kartáčem. Hezky zlehka, po směru vláken, aby se vlákno koberce nepoškodilo. Nutno podotknout, že u některých koberců se musí velmi opatrně, nebo se to nesmí vůbec. To už ale záleží na zkušenosti. Pokud si nejste jisti, nepožívejte kartáč vůbec.

2. krok Jak dostat z koberce špinavou vodu:
Stroj na mokré číštění koberců FRANK.
      Nyní je nejvyšší čas vodu z koberce odsát. Nejvyšší čas říkám proto, protože nesmíme dát vodě čas aby se vsákla hluboko do koberce, ne-li ještě hlouběji - do podlahy. Co by to udělalo se starými parketami si lze jen představit.
      K tomuto účelu je stroj vybaven silným vysavačem, který dokáže vodu odsát. Turbína vysavače ale není to, co dostává vodu ven z koberce. Přesně řečeno se na tom pouze podílí. Hlavní zásluhu na tom, že koberec bude co nejsušší, má vysávací hubice, která se bezprostředně dotýká koberce. Musí naprosto dokonale přiléhat ke koberci. Nesmí nikde vzduch falešně přisávat.
      To je také tajemství proč některé stroje zanechávají za sebou velmi vlhký koberec. Možná to znáte, pokud jste měli možnost vystřídat několik strojů na čištění, nebo firem které čištění provádí. Vlastně ani není tak důležitý výkon vysavače, pokud hubice nebude dokonale přiléhat a hadice budou někde na cestě přisávat vzduch.

3. krok Pořád dokola:
      Pořád dokola - to je celkem výstižné, protože po prvním vysátí bývá koberec čistý jen málokdy, stejně jako po prvním otočení bubnu automatické pračky není prádlo čisté. Tak nezbývá než čištěné místo přejet několikrát, dokud nejde z koberce při odsávání čistá voda. K tomu abychom to poznali je také uzpůsobena hubice - je z průhledného plastu, tedy ideální pro to, abychom zřetelně viděli kdy je ten pravý okamžik, kdy je koberec čistý. Pokud je čisto, je čas postoupit o kus dále a stejným postupem vyčistit celý koberec.

Pár informací, které vás možná budou zajímat:

Jak dlouho koberec bude schnout?
To může být velmi různé. Záleží na vlhkosti v místnosti, na větrání, typu koberce a dalších činitelích. Například o panelácích je známo, že je tam suchý vzduch. Koberec tam tedy bude schnout dobře, zejména pokud mu pomůžeme dobrým větráním. Naproti tomu ve starém vlhkém kamenném domku to může trvat déle. Přesnou dobu schnutí vám těžko mohu říci, ale mohu říci, co jsem odpozoroval ve většině běžných případů: koberec je asi za 1 hodinu na povrchu sušší, dá se po něm v případě potřeby přejít v ponožkách, aniž byste si je promáčeli. Ale koberec ještě není suchý. To byste poznali, pokud byste stáli chvíli na jednom místě. Koberec vyschne asi po 6 až 8 hodinách. Přesně řečeno nebude stoprocentně suchý, ale pro provoz domácnosti bude vyhovující, aniž byste měli pocit vlhka od nohou. K opravdu dobrému vyschnutí obvykle dochází až po dvou až třech dnech.
      Dobré vyschnutí je nutností u prostor, kde se chodí obvykle v botách. V tomto případě je nutností dát koberci opravdu 2 dny na vyschnutí. Do té doby je vhodné po něm chodit v přezutí. Pokud byste po něm chodili v botách dříve, pak by váš koberec fungoval jako skvělá čistící rohožka, která vám dokonale vyčistí podrážky bot. To proto, že v koberci zůstávají zbytky čistícího prostředku. To ale za normálních okolností nevadí.

Může se čištěním můj koberec nějak poškodit?
Říká se že zničit jde všechno. Domnívám se ale, že to je v tomto případě velmi nepravděpodobné. Za dobu mnoha let, co se zabývám čištěním koberců, se mi to zatím ještě nepodařilo. Můžete se například setkat s tím, že se koberec po vyčištění nepatrně na určitých místech zvlní. To ale není závada, ale vlastnost materiálu - koberce. Navíc to dělá asi jen 10 % koberců. Vzniklé vlnky samy po vyschnutí koberce zmizí - tedy za 2 dny. Určité riziko je používání kartáče při procesu čištění, zejména když kartáč používáte „proti srsti“ koberce.

Je něco, na co si musím dávat v souvislosti s koberci pozor?
Příklad úspěšného čištění sedačky.
Ano je. Pokud jste si ušpinili koberec - ať je to čímkoliv, varuji před použitím chemie. Pokud si myslíte že skvrnu zvládnete sami, pak nepoužívejte žádnou chemii - Savo, Vanish (ten si jistě najde uplatnění v mnoha jiných věcech), nebo cokoli jiného co funguje na bázi chemického čištění. To zejména platí u přírodních bavlněných koberců. Vlákno koberce obsahuje barvivo, které při chemickém čištění reaguje. A výsledek může vypadat špatně - zůstane vyšisovaný flek. A s tím vám žádná firma na čištění nepomůže. Je to vlastnost koberce. Je to také nejčastější chyba majitelů koberců.
      Co tedy radím? To je velmi obtížná věc. Obvykle ale pomůže způsob čištění, jak se říká postaru - na kolena a místo vytepovat. Důležité je místo propláchnout. Možná, že to je těžko proveditelné, ale pokud máte vysavač "na vodu", tak vám prokáže dobrou službu. V tomto případě se pečlivě předem ujistěte o tom že přesně víte co děláte, jestli vysavačem můžete vysávat vodu, jestli voda nepoškodí parkety pod kobercem ...
      Je několik věcí, které působí nepříjemné fleky. Všechny věci, které působí chemicky, nebo barví. To může být rozlitý džus, káva, zvratky a další. V tomto případě nepodceňujte vnější vzhled, ten může být klamný. Například rozlitá sladká šťáva s vodou možná na sebe později "nalepí" spoustu špíny a výsledek je špinavý flek na koberci, či sedačce - to není nic strašného, špína se snadno odstraní, ale s vyleptaným flekem vám těžko někdo pomůže.

Autor čerpal z několikaleté osobní zkušenosti s čištěním koberců. Tvrzení zde uvedená vyjadřují osobní postřehy autora a nelze je brát jako celé vysvětlení problematiky čištění koberců. Spíše tento článek má pomoci čtenáři, aby se zhruba zorintoval v tomto tématu.